25 Nisan 2009 Cumartesi

Warhammer 40,000: Dawn of War II

Warhammer 40,000: Dawn of War IIWarhammer 40.000 evreninin hikayesinden bahsetmemiz gerekirse öncelikle insanlığın imparatoru olarak bilinen ve gerçek isminin önemi kalmamış tanrısal nitelik taşıyan kişiden bahsetmemiz gerekir. Ellibin yıl kadar süre önce orta Anadolu'da doğdu ve o doğduğunda dört kaos tanrısı henüz ortaya çıkmamışlardı. O doğmadan kısa bir süre önce artık uzaydaki çarpıklığı kullanıp, insanlığı o güçle karanlık güçlerden koruyan şamanlar insanlığın çok büyümesi üzerine çarpıklık üzerindeki güçlerini büyük oranda kaybetmişlerdi ve yeniden dünyaya gelme olanaklarını kaybetmeye başlamışlardı. Artık kesin bir karar verilmesi gerektiğinden bütün şamanlar toplanıp intihar etme kararı aldılar. Bu kararın arkasındaki neden hepsinin güçlerinin ve varlıklarının tek bir kişi üzerinde toplanmasını sağlamak ve ortaya çıkacak olan kişinin ölümsüz olmasıyla beraber insanlığı koruma yetisine sahip olmasıydı. Ölümsüz olduğundan dünyaya tekrar gelmesi gerekmeyecekti. Olaydan bir yıl sonra İmparator doğdu; en güçlü ve ilk psyker ortaya çıktı. Yıllar geçerken gücü sürekli artmaktaydı ve olayların gelişimini izlemekteydi. İnsanlar birbirlerine karşı savaşarak kendilerini yok etmekteydi ve İmparator da on binlerce yıllık yaşamındaki deneyimi ve gücü sayesinde derebeylerini, savaş lordlarını bir bir yıkarak Dünya yani kutsal gezegendeki insanları tek bir bayrak altında toplamıştı. Bundan sonra kendi genlerinden yirmi tane primarch ortaya çıkardı. Amacı evrendeki insan topraklarını bir bir ele geçirip, o toprakları uzaylılardan, yaratıklardan yani insan olmayan her varlıktan arındırıp insanları tam koruması altına almaktı. Kaotik güçlerin etkilerinin bir anda tekrar ortaya çıkmasıyla uzayın derinliklerindeki yirmi primarh ile iletişimleri kesildi. Olayların ertesinde ilk space marineleri primarchlerin geninden yaratıp önce Güneş Sistemini sonra da yıldızları kontrolü altına almaya başladı bu olayın ismine de Büyük Sefer denildi. Sefer devam ederken kayıp primarchleri tekrar buldu ve bulunan bütün primarchler kendi genlerinden yaratılan space marinelerin başına geçirildi.
Kutsal gezegen olan Dünya'ya dönmeden önce kendi askeri yetkilerini primarchlerin ilki ve en başarılısı olan Horus'a verdi ve onu savaş efendisi ilan etti. Diğer primarchler de böylelikle kendi yeteneklerini sergileyebileceklerdi. İmparator, Dünya'ya döndükten sonra insanlık için bir konsey ve askeri olmayan işlerle uğraşmaya başladı.
Bir süre sonra Horus kaotik güçlerin oyununa gelerek İmparator'un primarchlere ihanet edeceğini ve hepsini yok ederek tanrı konumuna geçeceğini düşünmeye başlamıştı. Bunla beraber, içindeki hırs da büyüyerek onun yerine geçme isteği yaratmıştı. Onun İmparatorluğa karşı gelmesiyle space marine lejyonlarının yarısı imparatorluğu bir iç savaşa sürükledi. Bir süre sonra İmparator ve Horus, imparatorluk sarayının önünda efsanevi bir savaşla karşılaşmışlar Horus ölmüş ve İmparator da oğluna duyduğu şevkat yüzünden ölümcül bir şekilde yaralanmıştı. Bunun üzerine Dünya'ya en hakin noktada inşa edilen Altın Taht'a oturtuldu. Vücudu hayatı desteklemez konuma geçse de Altın Taht denilen makine sayesinde İmparatorluğu ayakta tutan ve uzayda çok büyük hareket sağlayan güçler imparator tam olarak hayatta olmasa da imparatorluğun elinde olacaktı. Horus'un ölümüyle dört kaos tanrısına tapan chaos marineler uzayın derinliklerine dağıldılar. İmparator, Altın Taht'a çıkmasıyla birlikte tanrı konumuna yükselmişti. İnsanlığı hala bir arada tutan da onun tanrı konumuydu. Şu an onun adına emirleri uygulayan İmparatorluk Konseyi onun görevlerini yerine getirmekte. Ama son yıllarda teknoloji rahiplerine göre taht, onarılamaz halde bir çok fonsiyonunu yerine getirememekte. Bu nedenle insanlık onun "Star Child" olarak yeniden dünyaya geleceğini düşünmekteler. Eğer imparatorun vücudu dağılırsa kaotik güçler insanlığı kontrolü altına alacaklar ve kaos lordları paralel evrenden bulunduğumuz evrene geçiş yapabilecekler.
Kan Kuzgunları (Blood Ravens)
Kan Kuzgunları adı verilen space marineler, gücünü gizlilikten ve bilgi kaynaklarından almaktalar. Onları özel yapan ise onlardaki araştırma, bilgi depolama gibi işleri yapmakla yükümlü yapan kütüphanecilerin sayısının çok fazla olmasıdır. İnsan gücü bin kişiye yakın olan bu ordu, çok uzun süredir dışarıdan kendi içerisine kimseyi kabul etmemişti. Uzun süre sonra kabul edilen tek kişi de bize DoW II'de destek veren savaşçılardan biri olan Thaddeus olacak. Primarch'ı belli olmayan bu ordu, Bilinmezlikler Ordusu olarak da adlandırılmakta. Zaten bu bilinmezliklerden biri de kendi teknolojilerini son ana kadar saklamalarıdır. İşinden çıkılmaz bir durum olmadıkça gereken teknolojiyi kullanmamaktalar. Kendilerine ait gezegenleri olmadığı için gelişmiş savaş gemilerinde sürekli hareket halindeler. Dışarıdan alımları çok kısıtlı olduğundan genetik bozulma oranı diğer space marinelere göre çok az olarak kabul ediliyor. Bize eşlik edeceklerden biri olan Davian Thule, Necronları çok ağır bir yenilgiye uğratmış, necron kafatası ordu sembolüne eklenmiştir ve ordu sloganı "Ölümün üzerindeki zafer!" olmuştur.
Oyun Hakkında
Oyunu yükleyip açtığımda Games for Windows - LIVE girişi karşıma çıkıyor ve girişi yaptıktan sonra tek kişilik senaryoya başlıyorum. Tek kişilik senaryoda önüme bir yıldız sistemi arayüzü geliyor (ki bu sistem 4-5 gezegeni kapsıyor). Gezegen üzerinde belirli bölgeler var ve amacımız genelde o bölgelerdeki düşmanla savaşmak ya da oraya yapılan saldırıları savuşturmaktan ibret ama ara sıra mor bölgelerde özel çatışmalara katılıyoruz ve o özel çatışmalarda genelde oyun üzerinde büyük etkisi olan olaylar gerçekleşiyor. Gerek ilk kez Tyranidler ile karşılaşmak olsun gerek Kan Kuzgunları'nın uzun süredir kayıp halde bulunan bir teknolojisi olsun senaryoya ve oynanışa büyük etkisi oluyor.
Whaaagh!? Oyunun senaryosuna başlar başlamaz orkların saldırılarını savuşturma görevi bize veriliyor ki bu ilk görevlerde oyunun oynanışı ve yapısı hakkında birçok şey öğreniyorsunuz. Birimlerimizin her birinin farklı uzmanlık alanı olmasına karşın her biri en fazla 20 seviyesine gelebilmekte ve seviye atladıkça yeni özellik puanları kazanmakta. Bu özellikler; dayanıklılık, yakın dövüş, ateşli silahlar ve kapasite olarak ayrılabilir. Bunun yanında gezegenin üstündeki gemimizde bulunan depoda düşen eşyaları depolayabiliyoruz. Eşyalar, silahlar (yakın, ateşli), zırhlar, aksesuarlar ve komutan aksesuarları olarak dört türde toplanmakta. Eğer işinize yaramıyorsa onları parçalayıp birimlerinize ortak bir tecrübe puanı kazandırabilirsiniz. En başta birimlerden bahsetmek isterim;


Forge Commander: İlk olarak bölük halinde bulunmayan ve oyuncunun kullandığı isme sahip olan force commander biriminden bahsetmem gerekir. Bu birim komutan aksesuarı adı verilen özel parçaları zırhına ekleyebilmekte ve bu parçalar sayesinde çeşitli ek yetenekler kazanabilmekte. Bu yeteneklerden bahsetmek gerekirse öncelikle Battle Standard'ın kazandırdığı iyileştirme ve bir süre bölüklere moral verme özelliği örnek verilebilir. Halo ise Force Commander ve çevresindekileri bir süre dokunulmaz yapabilmekte. Bir de teleport ya da uçuş özelliği veren iyi parça daha var ama onları kullanmak istemedim açıkçası. Battle standard hali hazırda kurduğum stratejiyi uygulanması daha kolay hale getiriyor ama bu komutan aksesuarlarından aynı anda sadece bir tane kullanılmakta. Normal aksesuarlardan gelen ve sadece onun kullanabildiği takviye kapsülü çağırma ve yörünge bombardumanı yetenekleri köşeye sıkıştığınızda kullanabileceğiniz son derece yararlı yetenekler. Yakın dövüş yetenekleri daha ağır basan ve neredeyse her tür eşyayı giyebilen bu birim, en güçlü birim olarak da sayılabilinir. Yakından yaptığı saldırılar karşısındaki her türlü düşmanı paramparça etmek için bire bir, haliyle havada uçuşan düşman bedenleri görmek sizin için çok alışılmış bir şey haline gelecektir. Bir çatışmada ilk olarak bu birimi sürmekte fayda vardır
kaynak: trgamer

Hiç yorum yok: